Blog

Ewolucja ściągi: jak to było?

Niemożliwym jest znaleźć studenta, który nie wie co to jest ściąga i nigdy z niej nie korzystał. Nie raz ratowała studentów przed poprawami zaliczeń czy egzaminów a szczególnie — od związanych z niezaliczeniem przedmiotu — konsekwencji.

Wielu ludzi ciekawi, skąd wzięły się ściągi, jak to się stało, że się pojawiły? Oczywiście, można przepuszczać, że zjawiły się w momencie gdy zdefiniowano pojęcie „instytucji edukacyjnej”.

W starożytnym Rzymie uczniowie korzystali z małych tabel zlokalizowanych na ogromnej ściądze. Oczywiście, nie można nazwać ich było nazwać niezauważalnymi. Następnie tabelki zamieniono na małe skrawki papirusu zaś dopiero później wynaleziono papier.

Na przestrzeni ostatnich kilku dekad, naukowcy dowiedli, że Karol Wielki nie poświęcał szczególnej uwagi piśmiennictwu. Znajdując się w takiej sytuacji jak składanie podpisów pod istotnymi dla interesów państwa dokumentami, przepisywał swój podpis zgodnie z wyuczonym modelem.

Chińscy studenci korzystali z mini-ściąg już w XIV w. stuleciu. Lwia część studentów korzysta z nich aż do dziś. Ktoś pisze kilometry linijek tekstów na długich papierkach, wkłada je do kieszeni natomiast ktoś zupełnie inny pisze najważniejsze informacje na jednym arkuszu A4.

Dziewczyny — jak za dawnych czasów — chowają ściągi pod spodem sukienek lub spódnic. Oczywiście nie są to wszystkie miejsca w których można ukryć ściągi, uczniowie wykorzystują również sposób polegający na wkładaniu ich do rękawów, kieszeni, garniturów, chowają je w butach itd.

Niektórzy korzystają z „magicznego długopisu” ze skręconą w środku ściągą, a inni robią „bomby”, czyli gotowe odpowiedzi na pytania. Ktoś pisze na linijce, długopisie, na ołówkach.

Są nawet tacy, którzy rysują wykresy, teksty i wzory na czekoladkach, które biorą ze sobą na egzamin w celu poprawy samopoczucia (najważniejsze — to aby nie zjeść najistotniejszego kąska). Metody na tworzenie nowych sposobów ściągania są nieskończone.

Uważamy, że kreatywność uczniów oraz studentów nie zna granic. Kluczem do udanego procesu ściągania jest zachowanie zimnej krwi.

Najwygodniej jest zapomnieć o tym, że ta czynność jest niedozwolona i traktować zasadę o zakazie ściągania jakby nie istniała, jednocześnie trzymając czujne oko na wykonywanych ruchach przez Twojego nauczyciela! 😊

Ale już jest XXI wiek ! Czyż i dzisiaj ściągi to jest ostatnia szansa na wyjście z trudnej sytuacji na egzaminie? Już od kilku lat studenci usiłują zdawać egzaminy korzystając ze zwykłego zestawu przewodowego (hands-free) — słuchawka do telefonu.

Problem tkwi w tym, że nie można go dobrze schować a i również jakość dźwięku pozostawia wiele do życzenia.

Obecnie popularne są słuchawki bezprzewodowe. Można je podzielić na 2 rodzaje: mikrosłuchawki (kapiszonowe zestaw MICRO), i nanosłuchawki (magnesowe zestaw NANO).

Mikrosłuchawki MICRO wyglądają jak mikrospoijne urządzenia o wymiarach 4,5–5 mm. Pracują za pomocą baterii i można podłączyć je przez zestawy słuchawkowe bluetooth, przewodowe (hands-free) lub GSM box.

Podczas każdego kolejnego egzaminu wykorzystuje się jedną baterię.

Mikrosłuchawki NANO — słuchawki magnesowe. Mocuje się je na błonie bębenkowej, wyciąga się je łatwo, przy pomocy magnesu neodymowego. Obecnie najpopularniejsze słuchawki to właśnie mikrosłuchawki NANO.

Nawet wszystko widzący lektor ich nie zauważy, nawet jeśli bardzo by chciał.
Jeżeli chcesz zakupić lub wypożyczyć nasze mikrosłuchawki, czekamy na ciebie w naszym sklepie! :)

Zapomnij o stresie i zadzwoń do nas!